2011.10.14. 23:37
Édességes két milka
A vatera ha nem is 100 ft-os bolt, azért főleg az 50 ezer alatti értékesítés terepe. Persze az efölötti vásárlásokat eleve nehezebb észrevenni, hiszen abban a régióban csak 1-1 licit érkezik, vagy egy gyors, fix áras értékesítés történik, úgyhogy inkább csak a kikiáltási árak között lehet barangolni.
Nos, megnéztem: 2 milkás az abszolút csúcs.
Hogy mi ilyen ménkű drága? Nem magyar festő, az biztos...
De nem is egy Picasso. :)
Egy 1960-as, csehszlovákiai születésű festő megörökítette a Parlamentünket (akvarell, vászon, 90*100cm).
Drahoslav Solta csodás módon 1989-ben útra kelt, és Spanyolországban telepedett le, és itt sikerült magát a nemzetközi hírnévig futtatnia, melynek csúcsa - saját bevallása szerint - ez a cím: London Exhibition at The Royal Society for British Sculptors, Dora – House in 1999.
A honlapjáról azt is megtudhatjuk, hogy három prágai aukción mostanság milyen áron keltek el a festményei:
2009. december: 200.000 czk
2010. március: 80.000 czk (3333 euró)
És a 2011. januári:
220.000 Kc - Viadukt, 90*90 cm
Évek óta stabilan nagyjából 10 Ft-ért lehet 1 koronát kapni. Szóval tényleg 2 milkás festőről van szó...
Sajnos, azt hiszem, a most következő szövegem alapvetően cinikus lesz, noha mindig próbálok pozitívan nyilatkozni...
Tehát:
A képei nagyon jól megfelelnek egy olyan felső középosztálynak, mely szereti mutatni a gazdagságát, sőt még a művészetek iránti fogékonyságát is, ám semmiképpen nem akar belemenni a "művészet-e ez" kérdésbe.
Tulajdonképpen Dalí is ennek köszönheti a népszerűségét.
Az alapszükséglet: szép színek + alapvetően felismerhető témák + egyediség.
Mindhárom összetevő nélkülözhetetlen a varázslathoz.
A szép színek ahhoz kellenek, hogy az enteriőr megtartsa kellemes, bizalomgerjesztő hatását. Egy jóléti ember sem a családját, sem a befektetőit vagy üzlettársait nem elriasztani, hanem odavonzani akarja.
A figurális ábrázolástól való elszakadás már szintén valami devianciát sejtet, ráadásul a gyakorlati emberek beszélgetésénél a fent említett kérdéshez vezet azonnal, s vendéglátójuk előtt kénytelenek lennének elhallgatni általános véleményüket, mi szerint "szélhámos köcsög minden ilyen vásznat értelmetlenül összekenő seggfej". Bezzeg egy szép táj, netán egy pontosan felismerhető városrészlet mennyivel jobb beszédtéma: "Ezek a színek... Tényleg ilyen minden Spanyolba..."
De persze egyedinek is kell lenni, hogy látszódjék: ez egy művész alkotása.
"Amikor mentünk fölfelé az ejfelébe, hát mondom, legközelebb arabba megyünk. Arra vannak nagy magas toronyházak..."
Oké, a sárga irigység letudva: tetszenek ezek a festmények, csak nem tudom megfizetni őket; sőt, egy magyar művészt sem tudnék erre a szintre felfuttatni. Kellemesek, dekoratívak, nem ilyen avítt limlomok, és hát van egyedi világlátása, ó, most már hiába írom, hogy jó festő ez a Solta, én csak a célközönségen élcelődtem...
Miről is írok?
Alapvető anyagi biztonsághoz a mérsékelten újító művész juthat - de ő is csak kellő önmenedzseléssel.
Viszont a katalógusa megrendelhető!
"989 CZK or 42 EUR plus mail charges"
Szólj hozzá!
Címkék: cseh műcsarnok proccos
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.